Ana Sayfa / Püf Noktaları / Islak Kekin Tepsiye Yapışması Nasıl Önlenir?

Islak Kekin Tepsiye Yapışması Nasıl Önlenir?

Islak kekin tepsiye yapışması, sıklıkla başa gelen ve çoğu zaman da kekin istenilen gibi sunulamamasına neden olan bir durumdur. Islak kekin tepsiye yapılması nasıl önlenir sorusunun cevabını sizin için hazırladık.

Kek yapmak bayanların boş vakitlerini değerlendirmek ya da çocuklarını sevindirmek için her fırsatta yaptığı lezzetlerden biri olsa da genellikle yapılan kekler basit tariflerin dışında değildir. Bu doğrultuda ıslak kek yapma cesaretinin kırılmasının başlıca nedenlerinden biri de kekin tepsiye yapışmasıdır. Özenle yapılan kekin borcama ya da tepsiye yapışmasından dolayı dağılması, şık bir sunumla ikram edilmesi hayal edilen kekin her seferinde hüsranla sonuçlanmasına neden olur. Bu noktada kekin tepsiye yapışmaması için sıvı yağ ile yağlanmasının dışında diğer bazı püf noktalarını uygulayarak tepsiden düzgün dilimle ikram edilen keklere sahip olmak mümkündür.

Islak Kekin Tepsiye Yapışmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dağılan ve tepsiden dağılarak çıkmak zorunda kalan ıslak kekle karşılaşmamak için öncelikle kekin yeterince soğuduğundan emin olmak gerekir. Islak keki fırından çıkar çıkmaz çikolata sosu ile süsledikten sonra hemen servis etmeye kalkışmak kekin tepsiden zor ayrılmasına neden olacaktır. Ayrıca sıvı yağ yerine margarin ile tepsiyi yeterince yağlamak, sıvıyağa nazaran kekin tepsiye daha az yapışmasını sağlayacaktır.

Islak kek tariflerinin tepsiye yapışmasındaki en önemli diğer sebeplerden biri de un miktarının doğru ayarlanamamasıdır. Cıvık kıvamda olan ıslak kek karışımı yeterince kabarmayacağı için tepsiden çıkması bir hayli zor olacaktır. Bir de çikolata sosu eklendiğinde daha çok kendini bırakacak olan ıslak kek dağılmaya mahkûm olacaktır. Islak kekin kıvamının nasıl olacağını öğrenmek için bu yazıya göz atabilirsiniz; http://islakkektarifi.org/islak-kek-kivami/ 

Hakkında Islak Kek

Bu habere de bakabilirisiniz

Islak Kek Bir gün Önceden Yapılır mı?

Kalabalık misafirlere hazırlık yaparken birçok ayrıntıyı önceden hazırlamak isteyenlerin ıslak kek bir gün önceden yapılır …

yorumlayın

  1. Ben kek yapışmasın diye kek kalıbının altını margarin ile yağlıyorum ve ardından dolaba koyuyorum 5-10 dakika bekletiyorum. Sonra kek karışımını döküyorum ve böylece hiç yapışmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir