Ana Sayfa / Püf Noktaları / Islak Kek Ne Kadarda Pişer?

Islak Kek Ne Kadarda Pişer?

Islak kek yapımında hazırlık aşaması kadar pişirme süresi de kekin lezzetli olmasında büyük önem taşıyor. Kekin ideal kabarması ve içinin çiğ kalmaması için ıslak kekin önerilen sürede pişmesine dikkat etmek gerekir. Bu noktada her fırının kendine özgü pişirme süreleri olsa da, ıslak kek pişme süresi olarak yaklaşık 30 dakika yeterlidir. 180 dereceye ayarlanmış ve önceden ısıtılmış olan fırında 30 dakika boyunca ve fırının kapağını ilk 15 dakika açmamak koşulu ile kontrollü bir şekilde pişirilmesi tavsiye edilir.

Islak Kek Kaç Dakikada Pişer?

Her yaştan kişinin severek yediği lezzetlerden biri olan ıslak kek, kekin pişmesi ve sosunun hazırlık aşaması derken yaklaşık 45 dakika süreyi kapsayan bir kektir. Kekin kakao ya da çikolata ile hazırlanan sosunu güzelce içine çekebilmesi için kekin mutlaka kabarması gerekiyor. Pişirme sırasında yapılan bazı hatalar, kabarmak üzere olan kekin sönmesine neden olur. Fırının kapağı on beş dakika hiç açılmamalıdır. 30 dakikalık pişme süresi tamamlandığında ise, keke bıçak batırıldığında bıçak temiz olarak kalıyorsa, kek pişmiş demektir.

Islak Kek Pişirmenin Püf Noktaları

Kek yapmak her bayanın en büyük keyif aldığı tariflerden biri olsa da, fırından kabarmamış olarak çıkan kek büyük hayal kırıklığı yaşatmaktadır. Keke koyulacak malzemelerin oda sıcaklığı seviyesinde olması, keklerin istenilen şekilde kabarması için önemli püf noktaları arasındadır. Ayrıca fırının kapağını çok sık açmak da, kabarmayan kekin başlıca sebepleri arasındadır.

Hakkında Islak Kek

Bu habere de bakabilirisiniz

Islak Kek Bir gün Önceden Yapılır mı?

Kalabalık misafirlere hazırlık yaparken birçok ayrıntıyı önceden hazırlamak isteyenlerin ıslak kek bir gün önceden yapılır …

3 Yorumlar

  1. Islak keki pişirme süresinden 10 dakika önce fırını kapatıp içerisinde bırakırsanız kendi pişer hem de daha kabarık olur. Yoksa keki fırından alınca sönüyor.

  2. Ağlayan kek kaç dakikada pişer? Ben 12 yaşındayım ve ilk kez yapacağım ama dakikasına emin olamadım.

    • Benim kızım 14 yaşında. Daha yumurta bile kıramıyor. Aferin sana Eflin.

      Ama fırın çok fark ettiriyor böyle tariflerde. Benim fırınım 22 dakikada pişirirken komşumunki 40 dakikayı buluyor.
      Dikkat et yanma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir