Ana Sayfa / Püf Noktaları / Islak Kek Ortalama Kaç Dakikada Pişer?
Islak Kek Ortalama Kaç Dakikada Pişer?
Islak Kek Ortalama Kaç Dakikada Pişer?

Islak Kek Ortalama Kaç Dakikada Pişer?

Islak kek ortalama kaç dakikada pişer, pişirmenin incelikleri nelerdir soruları önemlidir. Günün her anında ikram edilebilen çoğu zaman herkes tarafından beğenilip tarifi istenen kekler, göründüğünden çok daha basit bir sisteme sahiptir.

Bazı püf noktalara sahip olan ve bu püf noktalara özen gösterilmediğinde kötü sonuçlar doğuran kek tarifleri kişinin tarifine bağlı olarak da değişebilmektedir.

Ne ile pişirdiğiniz, kaç dakikada pişirdiğiniz gibi birçok detaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Islak kek yapmak için bazı püf noktalara hâkim olmak gerekmektedir.

Islak Kek Yapmanın Püf Noktaları

  • Islak kek tarifi denemeden önce tüm malzemelerinizin oda sıcaklığında olduğundan emin olmalısınız. Soğuk süt ya da sıvı yağ kullandığınızda kekinizin bozulma ihtimali yüksektir.
  • Kekin iyi kabarabilmesi için şeker eklendikten sonra mikser kullanımının bırakılması gerekmektedir. Tahta spatula ile tek yöne alttan süte doğu karıştırmak, kabarmasını kolaylaştıracaktır.
  • Islak kekin istenildiği gibi olabilmesi için ununun eleme şeklinde ilave edilmesi gerekmektedir.
  • Güzel kabarsın istenen ıslak keklerde, kabartma tozunun unla beraber elenmesi önemlidir.
  • Islak kekinizin lezzetli olabilmesi için pişme süresine dikkat etmeniz özellikle hassasiyet gerektirmektedir.

Islak Kek Kaç Dakikada Pişer?

Kek kaç derecede pişmesi lazım sorusuna verilebilecek cevap kekin tarifine göre değişmektedir. Sade kek ile meyveli kekler aynı dakikada, aynı ölçüde pişirilmemektedir. Tarifte yer alan ısıya ve dakikaya özen gösterilmesi önemlidir.

Yapmak istediğiniz kek ıslak kek ise borcamda kek kaç dakikada pişer, kalıpta ne kadar sürer sorularını merak edebilirsiniz. Kekin kalıbı çok derin ve küçük değilse hemen hepsinde aynı dakikada pişecektir.

Islak kekin pişme süresi, 25-30 dakika olarak bilinmektedir. Fırınınızın ısısının sürede etken olduğunu unutmamalısınız.

Islak Kek Pişirme Süresi

Islak kek pişirmek için kek harcınızı fırına yerleştirdiğinizde ilk 20 dakika kesinlikle kapağını açmamalısınız. Fırının kapağının açılması, kekin sönmesi ve zemininin hamur olması anlamına gelmektedir.

Pişip pişmediğini kontrol edebilmek için 30 dakika sonra fırın kapağını aralayarak içine çatal ya da bıçak sokmalısınız. Hamurdan parça gelirse kekiniz henüz pişmemiş demektir. Bıçak ya da çatal temiz çıkarsa kekinizin piştiğini anlayabilirsiniz.

Pişen kekin 10 dakika kadar fırında kalmasına izin vermelisiniz. Fırının kapanıp soğuması esnasında kek de yavaş yavaş dinlenecektir.

Hakkında Islak Kek

Bu habere de bakabilirisiniz

Islak Kek Bir gün Önceden Yapılır mı?

Kalabalık misafirlere hazırlık yaparken birçok ayrıntıyı önceden hazırlamak isteyenlerin ıslak kek bir gün önceden yapılır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir