Ana Sayfa / Püf Noktaları / Islak Kek Ne Zaman Dilimlenir?
Islak Kek Ne Zaman Dilimlenir?
Islak Kek Ne Zaman Dilimlenir?

Islak Kek Ne Zaman Dilimlenir?

Islak kek ne zaman dilimlenir, dilimlerken nelere dikkat etmek gerekir gibi detaylar, kek pişirmenin püf noktalarıdır. Herkesin aynı tarifi denemesi halinde dahi farklı kek sonuçlarına ulaşılabilmektedir. Hem el lezzeti hem de birtakım pratik noktaları bilmek, kekin istenildiği pişmesine yardımcı olmaktadır.

Kek pişirmek birkaç dakikanızı alan ve sonucu çoğu zaman güzel olan işlerden biridir. Çay saatlerine, misafirlere ve daha pek çok ana şahitlik eden kekler, ıslak olarak hazırlandığında büyük küçük herkes tarafından sevilmektedir. Islak kekin püf noktalarını bilerek yapmak, istenen lezzetli sonucu almak için çok daha önemlidir.

Islak Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • Islak kek tarifi denerken ölçülerini asla es geçmemelisiniz. Tarifte verilen ölçü ne ise o ölçüde kek hazırlamalısınız.
  • Islak kek hazırlarken malzemelerinin ısısına dikkat etmelisiniz. Oda sıcaklığında, eritilmiş, ılık ifadelerinin es geçilmemesi son derece önemlidir.
  • Kekin ana malzemelerinde asla ucuza kaçmamalısınız. Un, yumurta ve sütte iyi marka tercih ederseniz sonuç da iyi olacaktır.
  • Fırının ısısını önceden ayarlamayı unutmamalısınız. Aksi halde kek, kalıpta durmaması gerektiği kadar bekleyecektir.
  • Kolay ıslak kek ya da zor ıslak kek fark etmeksizin asla aceleci olmamalısınız. Dilimlerken, sosu dökerken zamanı iyi ayarlamalısınız.

Islak Kek Ne Zaman Dilimlenmeli?

Islak keki dilimlemek için 2 alternatifiniz vardır. Çoğu zaman keki pişirdikten hemen sonra fırından alıp üzerine sos boca edilmektedir. Bu alışkanlık kekin alt kısmının çok kuru kalmasına neden olurken üst kısmının ıslak ve yapış yapış olmasına sebebiyet verir.

Islak keki henüz ıslatmadan önce dilimlemek daha sağlıklıdır. Bunun için kek kalıbınız fırından çıktıktan sonra kekinizin ılık olmasını beklemelisiniz. Sonrasında kekinizi dilim dilim kesebilirsiniz.

Islak Keki Dilimlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Kek tariflerine ne kadar uyulursa uyulsun istenilen sonuç alınamayabilir çünkü zamanlamalar yanlıştır. Özellikle dilimleme bu konuda büyük hassasiyet gerektirmektedir.
  • Kekinizi dilimlerken sıcak olmamasına özen göstermelisiniz. Sıcak dilimlenen kek hamur gibi birbirine yapışıp kalabilir.
  • Islak kekin sosunu dökmeden önce dilimleme yapmak önemlidir. Bu şekilde sosun dağılması kolaylaşacak ve kekin üzerinde birikip akmasına engel olacaktır.
  • Kekinizi dilimlerken kenarı tırtıklı denilen bıçaklardan kullanmamalısınız. Düz ve keskin bıçaklar, kekin dağılmasını engelleyecektir.

Hakkında Islak Kek

Bu habere de bakabilirisiniz

Islak Kek Bir gün Önceden Yapılır mı?

Kalabalık misafirlere hazırlık yaparken birçok ayrıntıyı önceden hazırlamak isteyenlerin ıslak kek bir gün önceden yapılır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir