Ana Sayfa / Püf Noktaları / Islak Kek Hamuru Kıvamı Nasıl Olmalı?

Islak Kek Hamuru Kıvamı Nasıl Olmalı?

Birçok ıslak kek tarifinde kabataslak verilen ölçüler kek hamuru kıvamının ya çok akışkan olmasına ya da çok katı olmasına neden olmaktadır. Akışkan bir kıvamda olan ıslak kek hamuru piştikten sonra sosu ile birleştiğinde daha fazla yumuşamasına ve ağızda yapışkan bir tat bırakmasına neden olur. Aşırı katı kıvamlı kek hamuru ise piştikten sonra içine çekmesi gereken sosu çekmeyerek sert bir kek elde etmeye neden olur.

Islak Kek Hamuru Yapmanın Püf Noktaları

Islak kek yaparken genellikle un miktarına göre belirlenen kıvam bardak ölçüsü ile verildiğinde kıvamın tutturulma ihtimali yüksektir. Ancak aldığı kadar un ifadesi yer alan ıslak ke tariflerinden uzak durmak, kek kıvamı ayarlama konusunda yeteneği olmayanların yapmaları gereken bir harekettir. Fırın tepsisine dökülen kek karışımı yavaş bir şekilde tepsi içinde yayılma gösteriyorsa kek hamurunun kıvamının iyi olduğu anlaşılabilir. Çok katı olan ıslak kek hamuruna bir miktar süt koyarak hamur kıvamı ayarlanabilir.

 

 

Hakkında Islak Kek

Bu habere de bakabilirisiniz

Islak Kek Bir gün Önceden Yapılır mı?

Kalabalık misafirlere hazırlık yaparken birçok ayrıntıyı önceden hazırlamak isteyenlerin ıslak kek bir gün önceden yapılır …

3 Yorumlar

  1. Çok cıvık olmamasına dikkat edin. Kıvam cıvık olursa pişerken içi çiğ/ıslak kalıyor. Hiç güzel olmuyor.

  2. Kek hamuru cıvık olursa ne olur? Islak kek yapacaktım ama kıvamından emin olamadım. Biraz cıvık olmuş olabilir. Sorun olmaz inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir